Staff Directory

  • Mr. Alex Jones
    Principal
  • Mr. Scott Shanklin
    Principal, D Building
  • Mr. Olajide Adeniji
    Science Teacher
  • Mr. Andrew Alborn
    Camelot Instructor
  • Ms. Crystal Atwater
    Paraprofessional
  • Mr. Michael Avery
    Teacher / H&PE Dept. Chair
  • Ms. Ann Bagnell
    Educational Media Specialist
  • Mr. Aldo Barta
    Teacher H&PE
  • Alberto Beltre
    Teacher
  • Mr. Melik Brown
    Camelot Instructor
  • Ms. Paula Brown
    Paraprofessional
  • Donna Burgin
    Teacher H&PE
  • Ms. Colleen Chatman
    Teacher-GW
  • Mr. Chris Chavatrria
    Camelot Instructor
  • Mr. Chet Churchill
    Teacher
  • Mr. Anthony Coleman
    Camelot Instructor
  • Mr. James Collins
    Teacher
  • George Cross
    Teacher English
  • Ms. Linda Delengowski
    Teacher
  • Thomas Depaul, Jr.
    Teacher
  • Ms. Danielle Dickinson
    Teacher
  • Ms. Angelina Dixon-Harris
    Teacher-GW
  • Coach Darrin Doyle
    Teacher H&PE / Girls' Softball
  • Mr. Michael Edwards
    Teacher
  • Tracey Freeman
    Teacher / Science Department Chairperson
  • Mr. Marcus Freeman
    Teacher / Business Department Chairperson
  • Ms. Leesa Gibson-Rogers
    Teacher-GW
  • Ms. Rashon Giles
    Paraprofessionals
  • Ms. Sharon Gillespie-Davis
    Paraprofessional
  • Ms. Sandra Godbolt
    Teacher/ Special Needs
  • Laura Hahn
    Teacher of Science
  • Mr. Thomas Harris
    Teacher
  • Ms. Sylvia Hicks
    Paraprofessional
  • Mr. James Higgs
    Teacher / Special Needs Math
  • Ms. Monae Howard
    Health & Social Services Coordinator
  • Mr. Laurence Hurley
    Teacher
  • Mr. Brent Johnson
    Camelot Instructor
  • Mr. Barry Johnson
    Paraprofessionals
  • Mr. Joseph Kennett
    Teacher
  • Mr. Benjamin Kruse
    Teacher
  • Ms. Anene Kwentoh
    Teacher-GW
  • Ms. Neomi Lebron
    Paraprofessional
  • Mr. Ken Linden
    Teacher
  • Ms. Colby Loew
    Teacher
  • Linda Mackey
    Teacher of English
  • Ms. Vivian McBride
    Teacher / Special Needs Literacy
  • Ms. Angela McDougall
    Teacher / Special Needs Dept. Chair
  • Mr. Charles McKenzie
    Teacher / Social Studies Department Chair
  • Ms. Alberta McMahan
    FCS Department Chairperson
  • Mr. Scott McNair
    Teacher
  • Ms. Je'Nell McRae
    Teacher
  • Mr. Daniel Montes
    Career Technical Educaton (CTE) Department Chair
  • Sgt. Bobby Moody
    JROTC Instructor
  • Mr. Steven Morris
    Teacher / Special Needs Math
  • Paulos Negusse
    Teacher
  • Mr. David Nelthropp
    Teacher
  • Ms. Luz Pena
    Teacher
  • Mr. Frank Penick
    Teacher
  • Ms. Lisa Rhodan
    Teacher - GW / Teacher in Charge
  • Ms. Maria Rodriguez
    Paraprofessionals
  • Colonel Vince Ross
    JROTC Instructor / Department Chair
  • Ms. Maureen Rutter
    Teacher
  • Mr. Hassan Sabree
    Teacher / Fine Arts Dept. Chair
  • Ms. Marconia Satterfield
    Paraprofessional
  • Ms. Carisa Schooley
    Teacher
  • Ms. Sridedi Somireddy
    Teacher
  • Ms. Karen Stanford
    Teacher
  • Shanei Still
    Reproductive Health Educator
  • Mr. Alonzo Sutton
    Teacher
  • Mr. David Townsend
    Teacher
  • Mr. Sebastian Vasquez
    Teacher / Special Needs Math
  • Ms. Christine Vaughn
    Teacher
  • Ms. Nancy Walker-Hunter
    Teacher H&PE
  • Ms. Letha Walters
    Paraprofessional
  • Mr. Dawaine Whetstone
    Camelot Instructor
  • Ms. Kimberly Williams-Moore
    Teacher
  • Mr. Cordell Wise
    Teacher
  • Ms. Christina Woertz
    Teacher
  • Ms. Demertria Woodard
    Paraprofessional
  • Ms. Judy Wright
    Teacher
  • Mrs. Monifa Young
    Teacher of Business
  • Ms. Karen Agosto
    Law Enforcement
  • Mr. Jerry Allen
    Custodian
  • Mr. Anibal Alvarado
    Custodian
  • Mrs. Mia Anderson-Coles
    FOC
  • Ms. Patricia Arizaga
    Law Enforcement
  • Ms. Andrea Aumaitre
    SBYS Act. Project Mgr.
  • Ms. Sylvia Belle
    Clerk
  • Mr. Keith Benson
    JAG Specialist
  • Ms. Ayesha Benton
    Child Care
  • Ms. Janice Britt-Meadows
    Crisis Counselor
  • Mr. Jacob Brogan
    Guidance Counselor
  • Ms. MiaIsha Brown
    Child Study Team
  • Mr. Dennis Buckannon
    Custodian
  • Mr. Bernard Burnett
    Custodian
  • Mr. Eugene Butler
    Law Enforcement
  • Ms. Magda Caba
    Paraprofessional
  • Ms. Karen Calderone
    Nurse
  • Mr. William Cason
    Custodian
  • Ms. Carol Christian
    Guidance Counselor
  • Ms. Sharon Clark
    Custodian
  • Ms. Carolyn Cooper
    Attendance Officer
  • Mr. Gary Copling
    Law Enforcement
  • Darryl H. Corley
    Custodian
  • Ms. Teresa Cox
    Custodian
  • Mr. Pierre Craig
    Guidance Counselor
  • Ms. Elizabeth Cruz
    Clerk - M205
  • Mr. Kareem Dale
    Law Enforcement
  • Ms. Sheena Davis
    SBYS Fam SYS Specialist
  • Mr. Jared Dawson
    Technology Technician
  • Mr. Perry DeJesus
    Law Enforcement
  • Ms. Rochelle Donckers
    Custodian
  • Arlene Downer
    Cafeteria Staff
  • Mr. Jack Dvorschak
    Nurse
  • Mr. Marcus Freeman
    Girls Basketball Coach
  • Ms. Holly Garemore
    Nurse
  • Ms. Deborah Gaskins
    Technology Coordinator
  • Ms. Rhonda Gibson
    Child Study Team
  • Ms. Ellen Glover
    Clerk - Guidance
  • Ms. Amelia Grant
    Child Care
  • Ms. Danielle Grant
    Child Care
  • Mr. Steve Green
    Head Custodian
  • Mr. Demetrius Green
    Law Enforcement
  • Mr. Thomas Hanson
    Baseball Coach
  • Ms. Diane Hathaway
    Network Turnaround
  • Julia Henderson
    Nurse
  • Ms. Diane Hill
    Clerk - Tech/Media Department
  • Mr. Scott Hogan
    Data Leader
  • Mr. Darren Howard
    Law Enforcement
  • Mr. Brian Huntley
    Custodian
  • Coach Robert Ivone
    Coach / Girls' Volleyball
  • Ms. Janice Johnson
    Clerk - A234 (Athletic Department)
  • Ms. Dessie Johnson
    Clerk - M205
  • Ms. Evelyn Johnson
    Clerk - Registration
  • Ms. Diane Jones
    Custodian
  • Ms. Senor Kenyon
    SBYS Clerk
  • Ms. Cynthia King
    Guidance Counselor
  • Ms. Laura Labrador
    Clerk - Complex Link Office
  • Helen Lamarr
    Cafeteria Staff
  • Ms. Susan Leggoe
    SBYS Act. Project Mgr.
  • Ms. Ellen Lindsey
    Crisis Counselor - Link
  • Ms. Jana Marchesano
    Child Study Team
  • Ms. Rocshell Marks
    Child Care
  • Ms. Vivian Mc.Bride
    Cheerleading Coach
  • Mr. Lance Merrill
    Law Enforcement
  • Mr. Lance Merrill
    Law Enforcement
  • Mr. Lanse Merrill
    Law Enforcement
  • Mr. Kenneth Miller
    Guidance Counselor / Track Coach
  • Mr. Bruce Miller
    Custodian
  • Ms. Yvonne Moore-Knox
    Teacher
  • Ms. Renee Moorer
    Principal's Clerk - Main Office
  • Mr. Terrace Pace
    Law Enforcement
  • Ms. Eunice Padilla
    Child Care
  • Mr. Ricardo Pagan
    Crisis Counselor
  • Norman Parrish
    Community Resource Specialist
  • Ms. Ruth Patterson
    JAG Counselor/Guidance Chairperson
  • Mr. Mark Phillips
    Athletic Director
  • Ms. Tanya Redd
    Custodian
  • Mr. Mark Redd
    Custodian
  • Mr. Alex Reyes
    Law Enforcement
  • Ms. Sharon Robinson
    Custodian
  • Mr. Savio Roman
    Custodian
  • Coach Avis Satterfield
    Sports Guidance Counselor - A234 / Girls' Track Coach
  • Coach Dwanye Savage
    Coach / Football
  • Mr. William Sharp
    Law Enforcement Officer
  • Mr. Steven Sloan El
    Attendance Officer
  • Mr. Anthony Strickland
    Athletic Trainer
  • Ms. Barbara Sullivan
    Child Study Team
  • Mr. Curtis Surratt
    Security Operations Manager
  • Jerry Swindell
    Drop-Out Prevention Officer
  • Mr. Hedley Thame
    Wrestling Coach
  • Ms. Alesha Thompson
    Clerical - M205
  • Ms. Quanna Tribbett
    Child Care
  • Mrs. Sylvia Upperman-Belle
    Secretary-GW
  • Mr. John Valore
    Head Boys Basketball Coach
  • Ms. Lynnette Washington
    Response To Intervention (RTI)
  • Mr. Kysame Watson
    Law Enforcement Officer
  • Mr. Steven Wesley
    Law Enforcement Officer
  • Mr. Aaron Wesley
    Law Enforcement
  • Mr. Lamar Wesley
    Law Enforcement
  • Ms. Sadeara White
    Child Study Team
  • Mr. Sean Williams
    Custodian
  • Mr. Willie Womick
    Law Enforcement Officer
  • Ms. Sabria Wynn
    Clerical - Main Office
  • Ms. Donna Young
    Clerk - Main Bldg. Link Office